Psychologie zdraví a nemoci

12.10.2022

Psychologie zdraví a nemoci

Naše psychika se skládá ze dvou složek, z prožívání a z chování. V prožívání se snažíme poznat vlastnosti podnětů a jednotlivých situací a těch buď dosahovat nebo se jim vyhýbat. Prožívání představuje naše vnitřní psychické procesy, které mohou mít vnitřní původ (např. pocit hladu nebo únavy) a vnější původ (pocity radosti nebo naopak strachu). Chování představuje vnější psychické procesy, kdy se nacházíme v určité situaci, kterou prožíváme, ať již trvale nebo právě teď, a na základě tohoto prožívání reagujeme. 

Pozitivní psychologické aspekty

Mezi pozitivní aspekty lidského života patří radost, spokojenost, optimismus, dobrá nálada, extroverze, zájem, naděje, láska, moudrost, přátelství, altruismus, odpuštění, smíření, potřeba být s ostatními lidmi. Radost je reakcí na úspěšné situace a radostná nálada pomáhá zvyšovat počet buněk v imunitním systému. 

Negativní aspekty

Strach, vztek, smutek, bolest, nenávist, závist, nezájem, nespokojenost, zlost, touha mstít se, špatná nálada, deprese...

Flow

Jako flow bývá označován stav duševní pohody, při kterém se člověk ponoří do určité činnosti natolik, že nic jiného v tu chvíli není důležitějšího. Příkladem jsou někteří malíři, kteří při své tvorbě dokáží nejíst, nepít, nespat, nevnímat okolí... Tento stav můžeme vyvolat vědomě tak, že si vytvoříme příjemnou a klidnou atmosféru a vybereme činnost, do které se chceme zapojit, a ponoříme se celou naší myslí do dané činnosti. Brzdit nás může nedostatečná důvěra v naše schopnosti či vnější nároky, nespokojenost se sebou samým a svým životem.

Stres

Stres ve svém důsledku může být přínosem a zpracován jako výzva, nebo naopak únikem. Zvládání stresu můžeme dosáhnout zaměřením se na řešení problému nebo smířením se a zaměřením se na udržení přijatelné duševní pohody. Mezi základní příznaky stresu patří útlum, napětí, problém se soustředěním, ztuhlost, roztržitost, svalový třes, ochablost, neschopnost uvolnit se, zkratkovité jednání, snížená nebo naopak zvýšená aktivita, netrpělivost, bolesti břicha nebo hlavy, průjem, zvracení, časté nutkání k močení, zhoršená koordinace, problém v soudnosti či ve schopnosti uvažovat, nechutenství, ztráta elánu, ztráta energie a pracovního nadšení, pocity beznaděje, únik k alkoholu, patologickému hráčství, návykovým látkám. Dlouhotrvající stres může vyústit až v syndrom vyhoření. Stresové situace mohou být nepříjemné (hádka), ale také příjemné (svatební přípravy). Aktivní stres dokáže funkce imunitního systému zlepšit, zatímco chronický stres imunitu narušuje, pak se například stane, že student onemocní až po zkouškovém období. 

Jaké mají pozitivní či negativní emoce a stres důsledky na naše zdraví?

Radostné a kladné emoce

  • Pomáhají zvyšovat imunitu, rozšiřují schopnost myšlení a činnosti, posilují kreativitu, odolnost a celkově naše zdraví, pomáhají nám zvládat nepříjemné situace, zvyšují odolnost vůči stresu, usnadňují přijímání informací

Negativní emoce, stres

  • Zhoršují imunitu a celkový psychický stav, ovlivňují stav nepohody, zhoršují aktivitu a touhu něco dělat, paralyzují vůli a schopnost něco tvořit či měnit, ničí kreativitu, posilují sebedestrukční myšlení, staví psychickou bariéru, vzbuzují únavu až lenost, ovlivňují vzhled naší tváře a celkové držení těla, 

Hierachie potřeb - Maslowova pyramida

Americký psycholog Abraham Harold Maslow vytvořil tzv. Pyramidu lidských potřeb zahrnující pět základních potřeb člověka, které jedince motivují k veškerému jednání a chování, a seřadil je podle toho, jak se postupně vyvinuly a také podle intenzity potřeb, s jakou na člověka doléhají. Věřil, že člověk dosáhne svého životního naplnění tím, že nejprve uspokojí své základní potřeby, a teprve potom může dosáhnout vyšších pater (sfér) a ke své dlouhodobé spokojenosti přispět tak, že bude vědomě pracovat na rozvoji potenciálu svoji osobnosti. 

Pět základních potřeb člověka

  1. Tělesné/fyziologické potřeby (jídlo, pití, dýchání, sexualita, vyprazdňování...)
  2. potřeba bezpečí a jistoty (ochrana, finanční jistota, bydlení, zdraví, pomoc)
  3. potřeba sounáležitosti, lásky a přijetí (někam patřit, někoho milovat a být milován - přátelství, intimní a partnerské vztahy, podpora a komunikace, rodina)
  4. potřeba uznání a sebeúcty (kladné sebehodnocení, ocenění, úspěch, užitečnost - lidé s nízkou sebeúctu a nízkým sebevědomím potřebují neustálé projevy uznání a respektu od okolí, touží po slávě)
  5. seberealizace (naplnění potenciálu, dosažení vytoužených schopností, touha po tvořivosti a produktivitě):
  •                      kognitivní potřeby (potřeba vzdělání, poznávání a cestování, porozumění, rozšiřování a                             prohlubování svých intelektuálních schopností, vědění)
  •                      estetické potřeby (krása, umění, příjemné prostředí a vjemy)
  •                      transcendence (přesah)

"Čím člověk může být, tím také musí být. Musí být věrný své přirozenosti... Na této úrovni jsou rozdíly mezi jednotlivci největší." 

Abraham Maslow

Zdravý životní styl  

Představa, co znamená zdravý životní styl se může pro každého jedince dle jeho subjektivního vnímání a schopností poněkud lišit, přesto můžeme říct, že zdravě žijící člověk si udržuje přiměřenou váhu, pravidelně se hýbe (cvičení, posilování, procházky, rychlá chůze, sport, zkrátka nějaký pohyb), omezuje či se úplně vyhýbá pití alkoholu a kouření cigaret, nekonzumuje návykové látky (drogy, tabák, léky způsobující závislost), má dostatečný pitný režim, stravuje se pestře a vyváženě. Dobrá nálada a pozitivní přístup k životu pomáhá člověku cítit se uvolněně, bez stresu, důležité jsou také interakce s okolím, tj. dobré vztahy, prožitky s rodinou a těmi nejbližšími, zkrátka nejrůznější zážitky, pobyt v přírodě, ale také zájem o kulturu a další faktory. Velké nebezpečí představují tzv. benzodiazepiny, hypnotika či sedativa, které mají silný návykový potenciál a poměrně často je předepíše praktický lékař, jsou to např. Lexaurin, Rivotril, Xanax, Neurol, Frontin, Diazepam, Seduxe, Valium, Apaurin, Oxazepam, Stilnox, Zolpidem, Hypnogen, Sanval, Zolpinex, Zolsana, ... O užívání těchto psychiatrických léků je vhodné se poradit s odobrníkem, tedy s psychiatrem. Existují totiž alternativy, které mají stejný účinek, ale nemají závislostní potenciál. Pokud máte rádi bylinné čaje, můžete si je objednat zde: https://www.bylinky-maya.cz/