Výklad snů - Freud, Jung

09.10.2022

Význam snů

Naše sny jsou velmi zajímavým tématem, kterým se lidé zaobírali už odpradávna, sny často sloužily k věštění budoucnosti či magickým rituálům. V nejrůznějších snářích je možno vyhledat význam snu podle jednotlivých, ve snu se vyskytujících symbolů. To je však velmi nepřesné a obecné a neozohledňuje nikterak subjektivní vjemy daného jedince. Hluboký pohled do tematiky snů učinil Sigmund Freud ve svém díle "Výklad snů" a C. G. Jung. Rozbor snu lze také uskutečnit prostřednictvím konstalací.

Jung klade důraz při analytické práci se sny na asociace, amplifikace, metafory a literární výklady. Podle Junga není možné obsah snu pochopit a správně vyložit, protože má mnoho vrstev. Zjistil však, že některé sny jeho pacientů, včetně halucinací a přeludů nepocházejí z nevědomí, ale z nějakého společného zdroje, který nazýval kolektivním nevědomím. Pojmenoval také jednotlivé archetypy, se kterými pracoval. Archetypem můžeme nazvat určité obrazy v naší mysli, jakousi šablonu, vzor, pravzor, tradicí posvěcenou typickou představu či postavu. 

Základní archetypy podle Junga 

  • anima (ženský princip
  • animus (mužský princip)
  • stín
  • self (já)

Některé archetypy poté byly podrobně rozpracovány: matka, otec, moudrý stařec, kejklíř, hrdina, panna, Božské dítě, sjednocení.

Výklad snů podle Freuda

Freud odmítal přiřazování motivů významu snu podle snáře, naopak se zaměřoval na hlubší souvislosti. Jednotlivé sny pečlivě analyzoval a jeho závěry byly kolikrát fascinující. Podle něj za skrytým významem snu stojí touha po splnění přání, Freud měl na mysli samozřejmě nejvíce přání pudová - ta se sexuálním podtextem. Dospěl k závěru, že někteří pacienti měli tendence popřít jeho výklad snů, aby nemohla být splněna jejich přání. Jeho analýza zahrnuje práci s cenzorem v nevědomí, který ovlivňuje snové myšlenky a dovoluje vstoupit do vědomí jen určitým, akceptovatelným přáním, dále práci s odporem, se snovou prací, která deformuje snové myšlenky proto, aby zabránila cenzuře, což působí určitou zmatenost samotného snu. Díky snové práci se mění příběh snu tak, že naše nevědomá přání jsou změněna k nepoznání, a čím je sen zdánlivě zmatenějším, tím více pracuje cenzor a jak už asi tušíte, tím více je sen významnější a zajímavější, co se jeho skrytého významu týče.

Fáze snové práce:

  • Kondenzace
  • Přesunutí
  • Reprezentace
  • Sekundární revize

Latentní a manifestní obsah snu

Manifestní sen

Obsahuje konkrétní a jasné, srozumitelné, jednoduše vyjádřená sdělení, kterým spící rozumí, sdělení jsou pro něj vědomá.

Latentní sen

Obsahuje hluboké a nevědomé významy, jejichž význam je skrytý, jejich význam je ovlivněn potlačenými přáními a potřebami, která jsou pro spícího dosud nevědomá.

Příklad velmi zjednodušené analýzy snu pro pozdější terapeutickou práci:

Klientka sdílí, že má od rána špatnou náladu, nerozumí tomu, ještě včera měla náladu skvělou. A navíc, měla hezký sen... Zdálo se jí, že byla s mámou na dovolené u moře, každý den chodily spolu na procházky, plavaly v moři, relaxovaly, vychutnávaly si společný oběd v restauraci... Zní to vlastně hodně obyčejně, jenže realita vztahu mezi klientkou a její matkou je jiná. Klientka se s matkou dlouhodobě nestýká, dokonce se jí v určitém smyslu i bojí, občas jí zavolá, ale hovory jsou velmi povrchní a krátké. Během terapie se vyjádřila, že "rodiče už vidět nechce, mámu nepotřebuje a bez otce se také obejde, když se neviděli přes 10 let..." Tím se dostáváme k onomu nevědomémo přání... Klientka by vlastně na nevědomé úrovni chtěla, aby s mámou měly hezký vztah, aby si společně po těch letech nemluvení vyrazily na dovolenou, ale její rozum a negativní zkušenosti jí říkají, že rodiče vidět nechce... Tento zjevný rozpor v tom, co chce její srdce a v tom, co jí říká rozum (nechci je vidět, je to pro mě bolestivé, raději se bolesti vyhnu) jí působí značné úzkosti, kterým se nyní po otevření tématu lze více v terapii věnovat....